|
 |
|
NEVŞEHİR |
|
|
|
|
|
 |
|
9.Sınıf Günlük Planlar |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
DERS PLANI
Dersin Adı
|
COĞRAFYA
|
Sınıf
|
9
|
Ünite
|
ÜNİTE 5; YERYÜZÜNÜN BİÇİMLENMESİ (DIŞ KUVVETLER)
|
Konu
|
4. Akarsular,
5. Türkiye’de Yer Altı Suları ve Kaynaklar,
6. Türkiye’de Karstik Sular, Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri,
7. Göller ve Oluşumları,
|
Süre
|
80dk.(2 Ders Saati)
|
Öğrenci Kazanımları
Hedef ve Davranışlar
|
- Yeryüzünün biçimlenmesiyle ilgili temel olgu ve olayları kavrayabilme.
- Akarsu, Yer altı suları ve Karstik suların ve göllerin yeryüzünün biçimlendirilmesiyle ilgili rollerini kavrayabilme.
|
Ünite Kavramları ve Sembolleri
|
Akarsu, Kaynak Suları, Karstik Sular, Aşındırma, Biriktirme, Göl, Delta, Havza, Rejim,
|
Öğretme-Öğrenme
Yöntem ve Teknikleri
|
Anlatım, Soru – Cevap, Tartışma, Test Çözme, Not Tutma, Özet ve Tekrar
|
Kaynak.Araç ve Gereçler
|
Ders Kitabı, Harita, ÖSS Kitap ve Testleri
|
ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ
|
Sözel-Dilsel
|
- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.
- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.
- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.
- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.
- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.
- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.
- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.
- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.
|
Doğacı
|
Sosyal-Kişiler arası
|
Mantıksal
|
İçsel-Bireysel
|
Görsel-Uzaysal
|
Bedensel
|
ÖZET
|
- Yeryüzünü şekillendiren dış kuvvetler arasında en yaygın ve etkili olanı akarsulardır. Yağışlar, eriyen kar ve buz suları ile kaynaklardan çıkan suların birleşmesiyle oluşan ve belli bir yatak içinde eğime bağlı olarak akan sulara akarsu denir. Türkiye’de akarsuların oluşturduğu başlıca aşındırma şekilleri; Vadi, Seki, Menderes, Peri Bacaları, Kırgı Bayır, Dev Kazanı, Yontuk Düz, Biriktirme şekilleri ise; Birikinti Konisi, Dağ Eteği Ovası, Taban Seviyesi Ovaları, Delta, Dağ içi ovaları ve Irmak Adasıdır.
- Yağışlarla yeryüzüne düşen sular ve eriyen kar ile buzul sularının bir bölümü yer altına sızarak geçirimsiz tabakalar üzerinde ve boşluklarda birikirler. Çeşitli derinliklerde biriken bu sulara da Yer Altı Suları denir. Türkiye’deki yer altı suları oluşumlarına göre; Taban Suları, Artezyen Suları ve Karstik Sular şeklinde tanımlanır.
- Kireç Taşı, Alçı Taşı ve Kaya Tuzu gibi suların etkisiyle kolayca çözünebilen taşların yaygın olduğu yerlerde oluşan yer şekillerine Karstik Şekiller denir. Bu şekiller sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha yaygındır. Ülkemizde bulunan başlıca Karstik aşındırma şekilleri; Lapya, Dolin, Uvala, Polye, Düden, Kör Vadi, Obruk, Mağara, Traverten, Sarkıt, Dikit ve Sütunlardır.
- Göller, karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucu oluşan, denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmayan durgun su birikintileridir. Yeryüzündeki göller, Doğal Göller ve Baraj Gölleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal Göller; Tektonik, Volkanik, Karstik, Buzul, Set Gölleri, olarak gruplara ayrılır.
|
ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME
|
|
Planın Uygulanmasına
İlişkin Açıklamalar
|
|
Malik ERDOĞAN
Ders Öğretmeni
DERS PLANI
Dersin Adı
|
COĞRAFYA
|
Sınıf
|
9
|
Ünite
|
ÜNİTE 5; YERYÜZÜNÜN BİÇİMLENMESİ (DIŞ KUVVETLER)
|
Konu
|
4. Akarsular,
5. Türkiye’de Yer Altı Suları ve Kaynaklar,
6. Türkiye’de Karstik Sular, Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri,
7. Göller ve Oluşumları,
|
Süre
|
80dk.(2 Ders Saati)
|
Öğrenci Kazanımları
Hedef ve Davranışlar
|
- Yeryüzünün biçimlenmesiyle ilgili temel olgu ve olayları kavrayabilme.
- Akarsu, Yer altı suları ve Karstik suların ve göllerin yeryüzünün biçimlendirilmesiyle ilgili rollerini kavrayabilme.
|
Ünite Kavramları ve Sembolleri
|
Akarsu, Kaynak Suları, Karstik Sular, Aşındırma, Biriktirme, Göl, Delta, Havza, Rejim,
|
Öğretme-Öğrenme
Yöntem ve Teknikleri
|
Anlatım, Soru – Cevap, Tartışma, Test Çözme, Not Tutma, Özet ve Tekrar
|
Kaynak.Araç ve Gereçler
|
Ders Kitabı, Harita, ÖSS Kitap ve Testleri
|
ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ
|
Sözel-Dilsel
|
- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.
- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.
- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.
- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.
- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.
- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.
- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.
- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.
|
Doğacı
|
Sosyal-Kişiler arası
|
Mantıksal
|
İçsel-Bireysel
|
Görsel-Uzaysal
|
Bedensel
|
ÖZET
|
- Yeryüzünü şekillendiren dış kuvvetler arasında en yaygın ve etkili olanı akarsulardır. Yağışlar, eriyen kar ve buz suları ile kaynaklardan çıkan suların birleşmesiyle oluşan ve belli bir yatak içinde eğime bağlı olarak akan sulara akarsu denir. Türkiye’de akarsuların oluşturduğu başlıca aşındırma şekilleri; Vadi, Seki, Menderes, Peri Bacaları, Kırgı Bayır, Dev Kazanı, Yontuk Düz, Biriktirme şekilleri ise; Birikinti Konisi, Dağ Eteği Ovası, Taban Seviyesi Ovaları, Delta, Dağ içi ovaları ve Irmak Adasıdır.
- Yağışlarla yeryüzüne düşen sular ve eriyen kar ile buzul sularının bir bölümü yer altına sızarak geçirimsiz tabakalar üzerinde ve boşluklarda birikirler. Çeşitli derinliklerde biriken bu sulara da Yer Altı Suları denir. Türkiye’deki yer altı suları oluşumlarına göre; Taban Suları, Artezyen Suları ve Karstik Sular şeklinde tanımlanır.
- Kireç Taşı, Alçı Taşı ve Kaya Tuzu gibi suların etkisiyle kolayca çözünebilen taşların yaygın olduğu yerlerde oluşan yer şekillerine Karstik Şekiller denir. Bu şekiller sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha yaygındır. Ülkemizde bulunan başlıca Karstik aşındırma şekilleri; Lapya, Dolin, Uvala, Polye, Düden, Kör Vadi, Obruk, Mağara, Traverten, Sarkıt, Dikit ve Sütunlardır.
- Göller, karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucu oluşan, denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmayan durgun su birikintileridir. Yeryüzündeki göller, Doğal Göller ve Baraj Gölleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal Göller; Tektonik, Volkanik, Karstik, Buzul, Set Gölleri, olarak gruplara ayrılır.
|
ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME
|
|
Planın Uygulanmasına
İlişkin Açıklamalar
|
|
Malik ERDOĞAN
Ders Öğretmeni
DERS PLANI
Dersin Adı
|
COĞRAFYA
|
Sınıf
|
9
|
Ünite
|
ÜNİTE 5; YERYÜZÜNÜN BİÇİMLENMESİ (DIŞ KUVVETLER)
|
Konu
|
4. Akarsular,
5. Türkiye’de Yer Altı Suları ve Kaynaklar,
6. Türkiye’de Karstik Sular, Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri,
7. Göller ve Oluşumları,
|
Süre
|
80dk.(2 Ders Saati)
|
Öğrenci Kazanımları
Hedef ve Davranışlar
|
- Yeryüzünün biçimlenmesiyle ilgili temel olgu ve olayları kavrayabilme.
- Akarsu, Yer altı suları ve Karstik suların ve göllerin yeryüzünün biçimlendirilmesiyle ilgili rollerini kavrayabilme.
|
Ünite Kavramları ve Sembolleri
|
Akarsu, Kaynak Suları, Karstik Sular, Aşındırma, Biriktirme, Göl, Delta, Havza, Rejim,
|
Öğretme-Öğrenme
Yöntem ve Teknikleri
|
Anlatım, Soru – Cevap, Tartışma, Test Çözme, Not Tutma, Özet ve Tekrar
|
Kaynak.Araç ve Gereçler
|
Ders Kitabı, Harita, ÖSS Kitap ve Testleri
|
ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ
|
Sözel-Dilsel
|
- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.
- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.
- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.
- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.
- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.
- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.
- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.
- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.
|
Doğacı
|
Sosyal-Kişiler arası
|
Mantıksal
|
İçsel-Bireysel
|
Görsel-Uzaysal
|
Bedensel
|
ÖZET
|
- Yeryüzünü şekillendiren dış kuvvetler arasında en yaygın ve etkili olanı akarsulardır. Yağışlar, eriyen kar ve buz suları ile kaynaklardan çıkan suların birleşmesiyle oluşan ve belli bir yatak içinde eğime bağlı olarak akan sulara akarsu denir. Türkiye’de akarsuların oluşturduğu başlıca aşındırma şekilleri; Vadi, Seki, Menderes, Peri Bacaları, Kırgı Bayır, Dev Kazanı, Yontuk Düz, Biriktirme şekilleri ise; Birikinti Konisi, Dağ Eteği Ovası, Taban Seviyesi Ovaları, Delta, Dağ içi ovaları ve Irmak Adasıdır.
- Yağışlarla yeryüzüne düşen sular ve eriyen kar ile buzul sularının bir bölümü yer altına sızarak geçirimsiz tabakalar üzerinde ve boşluklarda birikirler. Çeşitli derinliklerde biriken bu sulara da Yer Altı Suları denir. Türkiye’deki yer altı suları oluşumlarına göre; Taban Suları, Artezyen Suları ve Karstik Sular şeklinde tanımlanır.
- Kireç Taşı, Alçı Taşı ve Kaya Tuzu gibi suların etkisiyle kolayca çözünebilen taşların yaygın olduğu yerlerde oluşan yer şekillerine Karstik Şekiller denir. Bu şekiller sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha yaygındır. Ülkemizde bulunan başlıca Karstik aşındırma şekilleri; Lapya, Dolin, Uvala, Polye, Düden, Kör Vadi, Obruk, Mağara, Traverten, Sarkıt, Dikit ve Sütunlardır.
- Göller, karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucu oluşan, denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmayan durgun su birikintileridir. Yeryüzündeki göller, Doğal Göller ve Baraj Gölleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal Göller; Tektonik, Volkanik, Karstik, Buzul, Set Gölleri, olarak gruplara ayrılır.
|
ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME
|
|
Planın Uygulanmasına
İlişkin Açıklamalar
|
|
Malik ERDOĞAN
Ders Öğretmeni
DERS PLANI
Dersin Adı
|
COĞRAFYA
|
Sınıf
|
9
|
Ünite
|
ÜNİTE 5; YERYÜZÜNÜN BİÇİMLENMESİ (DIŞ KUVVETLER)
|
Konu
|
4. Akarsular,
5. Türkiye’de Yer Altı Suları ve Kaynaklar,
6. Türkiye’de Karstik Sular, Aşındırma ve Biriktirme Şekilleri,
7. Göller ve Oluşumları,
|
Süre
|
80dk.(2 Ders Saati)
|
Öğrenci Kazanımları
Hedef ve Davranışlar
|
- Yeryüzünün biçimlenmesiyle ilgili temel olgu ve olayları kavrayabilme.
- Akarsu, Yer altı suları ve Karstik suların ve göllerin yeryüzünün biçimlendirilmesiyle ilgili rollerini kavrayabilme.
|
Ünite Kavramları ve Sembolleri
|
Akarsu, Kaynak Suları, Karstik Sular, Aşındırma, Biriktirme, Göl, Delta, Havza, Rejim,
|
Öğretme-Öğrenme
Yöntem ve Teknikleri
|
Anlatım, Soru – Cevap, Tartışma, Test Çözme, Not Tutma, Özet ve Tekrar
|
Kaynak.Araç ve Gereçler
|
Ders Kitabı, Harita, ÖSS Kitap ve Testleri
|
ÖĞRETME-ÖĞRENME ETKİNLİKLERİ
|
Sözel-Dilsel
|
- Öğretmen tarafından derste öğrenilecek konuların tahtaya yazılarak, neyin niçin öğrenileceği hakkında ön bilgi verilmesi.
- Konuyla ilgili kavramların açıklanması.
- Konunun Öğretmen tarafından özetlenmesi ve açıklamalar yapılması.
- Öğrencilere konuyla ilgili sorular yöneltilmesi, verilen cevapların değerlendirilerek yanlış bilgi ve anlamaların düzeltilmesi.
- Konuyla ilgili bilgilerin tartışılması ve değerlendirilmesi.
- Anlaşılamayan noktaların tekrar açıklanması.
- Harita ve sözlük bilgisinin değerlendirilmesi.
- Konuyla ilgili örnek test ve soruların değerlendirilmesi.
|
Doğacı
|
Sosyal-Kişiler arası
|
Mantıksal
|
İçsel-Bireysel
|
Görsel-Uzaysal
|
Bedensel
|
ÖZET
|
- Yeryüzünü şekillendiren dış kuvvetler arasında en yaygın ve etkili olanı akarsulardır. Yağışlar, eriyen kar ve buz suları ile kaynaklardan çıkan suların birleşmesiyle oluşan ve belli bir yatak içinde eğime bağlı olarak akan sulara akarsu denir. Türkiye’de akarsuların oluşturduğu başlıca aşındırma şekilleri; Vadi, Seki, Menderes, Peri Bacaları, Kırgı Bayır, Dev Kazanı, Yontuk Düz, Biriktirme şekilleri ise; Birikinti Konisi, Dağ Eteği Ovası, Taban Seviyesi Ovaları, Delta, Dağ içi ovaları ve Irmak Adasıdır.
- Yağışlarla yeryüzüne düşen sular ve eriyen kar ile buzul sularının bir bölümü yer altına sızarak geçirimsiz tabakalar üzerinde ve boşluklarda birikirler. Çeşitli derinliklerde biriken bu sulara da Yer Altı Suları denir. Türkiye’deki yer altı suları oluşumlarına göre; Taban Suları, Artezyen Suları ve Karstik Sular şeklinde tanımlanır.
- Kireç Taşı, Alçı Taşı ve Kaya Tuzu gibi suların etkisiyle kolayca çözünebilen taşların yaygın olduğu yerlerde oluşan yer şekillerine Karstik Şekiller denir. Bu şekiller sıcak ve nemli iklim bölgelerinde daha yaygındır. Ülkemizde bulunan başlıca Karstik aşındırma şekilleri; Lapya, Dolin, Uvala, Polye, Düden, Kör Vadi, Obruk, Mağara, Traverten, Sarkıt, Dikit ve Sütunlardır.
- Göller, karalar üzerindeki çukur alanların sularla dolması sonucu oluşan, denizlerle doğrudan bağlantısı bulunmayan durgun su birikintileridir. Yeryüzündeki göller, Doğal Göller ve Baraj Gölleri olmak üzere ikiye ayrılır. Doğal Göller; Tektonik, Volkanik, Karstik, Buzul, Set Gölleri, olarak gruplara ayrılır.
|
ÖLÇME ve DEĞERLENDİRME
|
|
Planın Uygulanmasına
İlişkin Açıklamalar
|
|
Malik ERDOĞAN
Ders Öğretmeni
ÇOK PROGRAMLI LİSE COĞRAFYA DERS PLANI - 07
BÖLÜM I
Dersin adı
|
Coğrafya
|
Sınıf: 09
|
Süre: 45’+45’
|
Tarih: 30 - 03/11/2006
|
Öğrenme Alanı
|
A. DOĞAL SİSTEMLER
|
Konu
|
Paralel ve Meridyenler
|
BÖLÜM II
Öğrenci Kazanımları
/Hedef ve Davranışlar
|
A.9.4. Koordinat sistemi ve haritayı oluşturan unsurlardan yola çıkarak zaman ve yere ait özellikler hakkında çıkarımlarda bulunur.
|
Ünite Kavramları veSembolleri /Davranış Örüntüsü
|
Enlem, boylam, geoid, ekvator, paralel, Greenwich, meridyen,
|
Coğrafi Beceriler:
|
Harita becerisi, sorgulama becerisi
|
Öğretme-Öğrenme-Yöntem ve Teknikleri
|
Açıklama ve örneklendirmeler, soru-cevap, küre ve haritalar üzerinde enlem-boylam bulma çalışmaları
|
Kullanılan Eğitim Teknolojileri-Araç, Gereçler ve Kaynakça
(Öğretmen - Öğrenci)
|
Ders kitapları ve yardımcı ders kitapları,atlas, çeşitli harialar,yeryüzüne ait uzay görüntüleri,küre, VCD, Bilgisayar, İnteraktif CD, İnternet, Cumhur Abay( Paraleller etkinliği)
|
Öğretme-Öğrenme Etkinlikleri
|
Sözel-Dilsel
|
Paralel-Meridyen özellikleri ve önemi anlatılacak
|
Doğacı
|
Bir karpuz ile model küre arasında ne gibi benzerlikler var. Karpuzdaki dikey çizgilerle küre üzerindeki hangi çizgiler benzer? Denizlerde, havacılıkta koordinatların bilinmesi yerimizin tesbitini sağlar.
|
Sosyal-Kişiler Arası
|
Paralel ve meridyenler olmasaydı dünyamızda hangi sorunlar oluşurdu?
|
Mantıksal-Matematiksel
|
Paralel ve meridyenlerin sayısal olarak ifade edilmesi. Paralel ve meridyenlerle mesafe bulma çalışmaları. Bulunulan yerleşim merkezinin matematik konumunun belirlenmesi. Sinema tiyatro gibi mekanlarda biletlerin üzerindeki numaralandırmaya bakıp yerimizi nasıl buluruz.
|
İçsel-Bireysel
|
Dışarı çıktığımızda neden bu çizgileri göremiyoruz? Sence paralel ve meridyenler haritaları yapanlar tafından neden çizilmiş olabilir?
|
Görsel-Uzaysal
|
Küre ve haritalar üzerinde paralel-meriyen, ekvator, Greenwich’in gösterilmesi. Öğrencilerin atlasları üzerinde özel paralel ve meridyenlerin renkli kalemlerle belirgin bir şekilde belirtmesi. İlgili şekillerin tahtaya çizilmesi. Konuyla ilgili projeksiyon gösterimi.
|
Müziksel-Ritmik
|
Paralel ve meridyenler belirli aralıklarla çizilmişlerdir
|
Bedensel-Kinestetik
|
Otomobille yolculuk yaparken veya yürürken paralel ve meridyenler üzerinden geçtiğimizi görebilir miyiz? Bilgi duygu ve düsüncelerinizi mimik ve davranışlarla ifade edilebilmesi. Konuyu açıklayıcı hareket zinciri oluşturulması.
|
!
|
Cumhuriyet ve Önemi Açıklanacak
|
Konuyla ilgili ön bilgiler verildikten sonra, büyük bir dünya haritası çizerek içerisine özel paraleller çizilir. Bunların herbirine sınıftaki öğrencilerin adları yazılarak onlara çeşitli sorular sorulur
1. Çizgisel hız en fazla kimde?
2. Kalıcı kar sınırı en yüksek kimde?
3. Kimde gece-gündüz süreleri sürekli eşit.
4. Kimlere güneş ışınları öğle vakti yılda bir kez dik gelebiliyor?
5. Kim kutup yıldızını daha büyük açı ile görüyor?
6. Kimler orta kuşakta yer alıyor?
7. Kimlerin bulunduğu yerde yıl boyunca 4 mevsim belirgin olarak yaşanıyor?
8. Kimlerin bulunduğu yerde gölgeler her yöne de düşebiliyor?
9. Dönencelerde kimler var?
|
10. Yengeç dönencesinde kim var?
11. Kim yılda sadece 1 gün gündüz yaşayabilir?
12. Kimin bulunduğu yerde yerçekimi en fazladır?
13. Kar buz don olaylarını kim en uzun süreli yaşar?
14. ……….’nin bulunduğu yerde gölge yönü yıl boyunca nerelere düşebilir?
15. Kimler dünyanın dönmesine bağlı olarak oluşan dinamik yüksek basınç kuşağında ……..
gibi sorularla konular pekiştirilir.
Ekteki çalışma kağıtları çoğaltılarak öğrencilere dağıtılır ve üzerinde uygulamar yapılır
|
BÖLÜM III
Ölçme-Değerlendirme
• Bireysel öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme
Değerlendirme
• Grupla öğrenme etkinliklerine yönelik Ölçme
Değerlendirme
• Öğrenme güçlüğü olan öğrenciler ve ileri düzeyde öğrenme hızında olan öğrenciler için ek Ölçme-Değerlendirme etkinlikleri
|
1. Konuyla ilgli bulmaca çözülecek
2. Paralel ve meridyen çizgileri olmasaydı. Ülkemizin konumu kesin ve kolayca bulunabilir miydi? Neden?
3. Meridyen yayları eşit uzunluktadır. Aralarındaki uzaklık ………….dan kutuplara doğru azalır ve tüm meridyenler …………..da birleşir.
4. Başlangıç meridyeni olarak Londra yakınlarındaki ……………… kabul edilmiştir.
5. Bulunduğunuz yerleşim merkezinin paralel ve meridyenlerini haritadan yararlanarak bulunuz
6. Paralel-meridyenler gerçekte olmadığı halde neden varsayılır?
7. Özel paralelleri bir harita üzerinde gösteriniz.
8. Başlangıç meridyeni neden Greenwich’ten geçer?
9. Konuyla ilgili öğrencilere çoktan seçmeli soru örnekleri dağıtılacaktır
|
Dersin Diğer Derslerle İlişkisi
|
Matematik Öğretmeni ile işbirliği
|
Planın Uygulanmasına İlişkin Açıklamalar
|
Konu ……….. ders saatinde işlenmiş, gerekli değerlendirmeler yapılarak amacına ulaşmıştır.
Aksayan yönler:…………………………………………………………………………………
|
|
|
|
|
|
|
|
 |
|
YEŞİL ERCİŞ |
|
|
|
Bugüne kadar sitemize 42349 ziyaretçi kişi giriş yapmıştır |